Opatruj.se: Mimořádná doba přináší mimořádné psychické nároky
18.02.2021 17:52
V důsledku pandemie covid-19 se s duševním onemocněním potýká téměř každý třetí dospělý. Podporu nabídne nový web
15. února 2021 KLECANY – Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zjistili, že v souvislosti s pandemií covid-19 a souvisejícími restriktivními opatřeními vzrostl v květnu 2020 výskyt duševních onemocnění u dospělé populace ČR téměř na 30 %. Podle jejich posledního výzkumu z listopadu 2020 výskyt duševních onemocnění neklesá, odborníci naopak upozorňují na další možné zhoršení. V reakci na tuto situaci vznikl web opatruj.se, projekt, jehož cílem je vybavit veřejnost znalostmi a schopnostmi, které lidem umožní efektivně pečovat o své duševní zdraví a posilovat svoji psychickou odolnost.
Strmý nárůst duševních onemocnění v souvislosti s pandemií
Výzkumný program sociální psychiatrie se v NUDZ mimo jiné dlouhodobě zabývá výskytem duševních onemocnění v populaci. V listopadu 2017 uskutečnil průřezovou studii výskytu duševních onemocnění v dospělé české populaci na vzorku přesahujícím tři tisíce lidí a zjistil, že některé z běžných duševních onemocnění – jako jsou deprese, úzkosti nebo poruchy chování způsobené zneužíváním alkoholu – aktuálně prožívalo přibližně 20 % všech dospělých.
Tým kolem Petra Winklera potom studii opakoval v souvislosti s pandemií a prvním lockdownem v květnu 2020, kdy zjistil významný nárůst těchto onemocnění. Třetí vlnu studie uskutečnil stejný tým také v listopadu 2020. „Zdá se, že oproti první vlně pandemie covid-19 došlo v poslední době ještě k mírnému nárůstu a duševní onemocnění nyní prožívá každý třetí dospělý. Zvláště vysoký výskyt duševních onemocnění vidíme u mladých dospělých a u lidí, kteří na tom jsou hůře ekonomicky – přišli o práci, museli si zkrátit úvazek, mají minimální příjem atd.,“ říká doktor Winkler. Podle dat NUDZ stoupl oproti před- pandemickému období výskyt deprese a rizika sebevražednosti 3x a výskyt úzkostnýchporuch 2x.
Existující služby nestačí
Bohužel není realistické očekávat, že existující psychologické, psychoterapeutické a psychiat- rické služby budou schopny uspokojit nárůst poptávky související se zvýšením výskytu duševních onemocnění v populaci. Již na jaře se ukázalo, že dochází k přetížení krizových telefonických a chatových služeb. „Z výzkumu dopadů koronaviru na telefonických krizových linkách jasně vyplynula narůstající potřeba psychické podpory a krizové pomoci u široké veřejnosti. Mnohé linky důvěry zaznamenaly strmý nárůst počtu hovorů a nemohly obsloužit všechny volající,” říká Štěpán Vymětal z Ministerstva vnitra ČR. K omezení normálního fungování došlo také v psychiatrických nemocnicích. Nárůst duševních problémů se také zatím nedaří plně ošetřit u dětí a dospívajících a podobně tomu je také u jiných skupin obyvatel, jako jsou zdravotníci nebo učitelé.
„Pedagogičtí pracovníci jsou v současné situaci ve velkém tlaku a zátěži. Potřebují podporu v sebepéči a ve zvyšování vlastní odolnosti. Jen tak budou schopni podpořit zvládání stresu anepohody na straně dětí. Školy intenzivně volají po užší spolupráci se sociálními i zdravotními službami, jako jsou například linky krizové pomoci, služby dětských psychiatrů a psychologů či podpůrné služby pro rodiny zasažené násilím v blízkých vztazích,“ říká
Mgr. Klára Šimáčková Laurenčíková z Ministerstva zdravotnictví ČR. „Bezpečné prostředí škol, školní preventivní programy a sociální kontakt s vrstevníky nyní chybí, což negativně dopadá na duševní zdraví dětí a dospívajících. Zdaleka ne všechny děti pak vědí, co dělat nebo kam se obrátit o pomoc, když se necítí dobře," doplňuje Marie Salomonová zorganizace Nevypusť duši. „Značnému a dlouhodobému psychickému zatížení jsou vystaveni také zdravotničtí pracovníci. Kromě rizika vlastního onemocnění se musejí vyrovnávat s nebývalým nárůstem poskytované péče, změnami v organizaci práce, přesčasy a dalšími faktory. A to vše při skutečnosti, že jsou sami partnery, rodiči a musejí významně omezovat naplňování svých osobních potřeb,“ upozorňuje Lukáš Humpl, garant SPIS – Systému Psychosociální Intervenční Služby. Navíc mnoho lidí, kteří duševní problémy prožívají, odbornou pomoc nevyhledá, protože si často závažnost svých obtíží nepřipouští nebo se bojí negativní reakce svého okolí, tedy stigmatizace.
Pomoc a podpora na novém webu
NUDZ se dlouhodobě zapojuje do aktivit Rady vlády pro duševní zdraví, která koordinuje komplexní reformní proces v oblasti péče o duševní zdraví a počátkem května 2020 se její prioritní agendou stala problematika dopadů epidemie koronaviru na duševní zdraví obyvatel České republiky. V rámci této intenzivní spolupráce a zapojení psychologických pracovišť Ministerstva vnitra ČR, Armády ČR, Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR adalších tuzemských i zahraničních odborníků NUDZ spustil novou webovou stránku www.opatruj.se, kde každý může najít informace o tom, co prokazatelně funguje v péči o zdravou psychiku, a způsoby, jak zlepšit svoji psychickou odolnost.
„Využíváme mimo jiné naše zkušenosti z jiných rozsáhlých krizových stavů,“ sděluje Martina Wolf Čapková z Hasičského záchranného sboru ČR. „Péče o vlastní duševní zdraví je velmi individuální záležitost. Jde o to si uvědomit, jak na tom jsem doopravdy, co mi pomáhá a jak tyto aktivity zařadit do svého běžného života tak, abych se dovedl vypořádat i s mimořád- nými nároky, které tato doba přináší. Tyto stránky samozřejmě nemohou vynahradit například ztrátu zaměstnání, mohou nám ale pomoci ovlivnit naší reakci na tyto události tak, abychom si zachovali dobré duševní zdraví,“ uzavírá Dr. Petr Winkler. Vznik stránek www.opatruj.se byl kromě Národního ústavu duševního zdraví finančně podpořen také mezinárodními organizacemi a Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Aktuality
-
31.08.2017 07:02
Výroční konference se blíží!
Těšíme se na setkání s vámi 21. - 22. září 2017 v hotelu Nové Adalbertinum v Hradci...
-
16.08.2017 15:42
Novinky a změny na poradenských pracovištích
V rámci plánované konference AVŠP 21. - 22. září 2017 chystáme úvodní příspěvek na téma Novinky a...
-
01.07.2017 11:51
Krásné léto!
Přejeme vám příjemně strávené letní měsíce a těšíme se na další setkání s vámi nejpozději v...
-
23.06.2017 16:02
Valná hromada AVŠP již v pondělí, 26. června 2017
Přípomínáme Valnou hromadu Asociace vysokoškolských poradců, z.s. v pondělí 26. června...
-
19.06.2017 15:20
Dveře do profesního života
Letošní vydání poradenské publikace Dveře do profesního života obsahuje více informací o Ph.D....
-
14.06.2017 20:46
XII. ročník konference Vysokoškolské studium bez bariér
Jménem Akademické poradny a centra podpory Technické univerzity v Liberci si Vás dovolujeme pozvat...
-
09.06.2017 17:33
První kariérní den pro zájemce o vědu a výzkum
V pátek, 9. června 2017 proběhl na Veletrhu vědy v PVA EXPO Praha v Letňanech kariérní...
-
05.06.2017 13:45
Konference AVŠP 2017 se blíží!
Těšíme se na setkání s vámi 21. - 22. září 2017 v hotelu Nové Adalbertinum v Hradci...
-
04.06.2017 13:50
Úspěšný seminář pro studenty s poruchou autistického spektra
Za velkého zájmu účastníků proběhl v pátek, 2. června 2017 seminář Poradenství a služby pro VŠ...
-
03.06.2017 10:16
Komunikace poradenských center v Brně měla úspěch!
Komunikace poradenských center ve středu, 31. května 2017 v Brně měla úspěch. Sešlo se na dvě...
-
31.05.2017 14:42
IKT nástroje a gamifikace - budoucnost kariérového poradenství?
Dovolujeme si Vás pozvat na mezinárodní konferenci "IKT a gamifikace - budoucnost kariérového...
-
23.05.2017 23:49
Pozvánka na on-line valnou hromadu AVŠP
Dovolujeme si Vás tímto srdečně pozvat na on-line valnou hromadu AVŠP realizovanou elektronickou...
-
23.05.2017 16:04
Národní cena kariérového poradenství 2017
Centrum Euroguidance, Dům zahraniční spolupráce vyhlašuje 9. ročník soutěže Národní cena...
-
12.05.2017 18:17
Pozvánka k prezentaci a diskusi k online poradenskému nástroji ProNet
Jménem Střediska podpory poradenských služeb Národního vzdělávacího fondu si Vás dovolujeme pozvat...